Malowanie felg aluminiowych to najlepszy sposób na podniesienie ich walorów wizualnych. Zmiana powłoki lakierniczej może odbyć się różnymi metodami, jednak do najważniejszych, które pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty, zaliczamy malowanie proszkowe oraz malowanie systemowe.
OPis przebiegu malowania proszkowego
Malowanie proszkowe to jeden ze sposobów zmiany koloru felgi — zarówno zniszczonych, poddanych procesowi kompleksowej renowacji, jak i nowych. Wszystkie prace rozpoczynają się od właściwego przygotowania felgi. Najpierw należy usunąć powłokę lakierniczą. Farby ściągane są w dużej temperaturze aż do „gołego” aluminium (matowe). Następnie element jest dokładnie oczyszczany, poddawany obróbce i naprawie jeśli są uszkodzenia, dopiero wtedy może trafić do lakierni.
Felgi aluminiowe są malowane specjalnymi farbami proszkowymi. Nakładane są trzy warstwy farby i za każdym razem obrabiany element trafia do pieca, gdzie pod wpływem wysokich temperatur dochodzi do wiązania lakieru w celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego. Proszek tworzy jednolitą warstwę na powierzchni felgi, a farba zostaje solidnie utwardzona.
Malowanie felg aluminiowych metodą proszkową pozwala na uzyskanie estetycznej, trwałej i wytrzymałej powłoki lakierniczej, która wykazuje wyjątkową odporność na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne.
Specyfika malowania proszkowego
Malowanie felg aluminiowych z zastosowaniem metody systemowej to połączenie malowania proszkowego z tzw. malowaniem mokrym. Cały proces również rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania elementu, a więc oczyszczenia i ściągnięcia starych powłok. Następnie felga trafia do dalszej obróbki renowacyjnej, a jeśli jest taka konieczność, dokonywane są wszelkie niezbędne naprawy. Po skrupulatnym przygotowaniu może zostać pomalowana.
W tym przypadku również nakładane są trzy powłoki: podkład, kolor w postaci farby ciekłej termoutwardzalnej oraz lakier bezbarwny. Do dyspozycji mamy szeroką paletę kolorów. Po takim zabiegu felga wygląda jak nowa.
Metoda systemowa pozwala uzyskać wyjątkową jakość koloru, przy zachowaniu trwałości i wytrzymałości malowania proszkowego.