Jak dbać o wygląd felg?

14 listopada, 2021

Felgi aluminiowe, oprócz swoich właściwości technicznych, wpływają też na oryginalny wygląd pojazdu. Aby jednak przez długi czas zachować ich nienaganny wygląd, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji. To podstawa utrzymania felg w odpowiednim stanie. 

Czasami jednak nawet największa dbałość nie jest w stanie uchronić ich przed trudnymi do usunięcia usterkami. Najbardziej problematyczne okazują się wieloletnie zaniedbania, których nie jesteśmy w stanie pozbyć się samodzielnie. Wówczas warto zdecydować się na profesjonalny zabieg z zakresu renowacji felg.

Jak samodzielnie pielęgnować felgi?

Każdy może samodzielnie zadbać o estetyczny wygląd felg. Podstawą jest oczywiście regularne mycie. Wszelkie lekkie zabrudzenia w postaci delikatnego nalotu jesteśmy w stanie usunąć wyłącznie wodą. Warto to robić regularnie, gdyż z biegiem czasu powstanie trudna do usunięcia warstwa brudu. W takim przypadku można skorzystać z miękkiej szmatki lub gąbki, jednocześnie zachowując ostrożność, aby nie doszło do przypadkowych zarysowań. Ewentualnie można skorzystać również z delikatnych środków przeznaczonych do mycia i pielęgnacji felg. Nie wolno jednak używać preparatów, które nie są do tego celu przeznaczone, gdyż może dojść np. do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Po zastosowaniu środków czyszczących należy bardzo obficie spłukać felgi wodą, uważając, aby produkt nie został w miejscach trudno dostępnych.

Czyszczenie felg po wewnętrznej stronie można zaplanować na czas okresowej wymiany ogumienia, kiedy koła są zdejmowane z samochodu.

Kiedy warto zdecydować się na renowację felg i na czym polega ten zabieg?

Wszelkie trwałe uszkodzenia, które negatywnie wpływają na wygląd lub/i funkcjonalność felg można usunąć za sprawą zabiegów z zakresu renowacji. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zmienić kolor felgi.

Felga, która trafia do renowacji, bez względu na to, czy jest uszkodzona, czy też wymaga wyłącznie zmiany koloru, poddawana jest przez kilka godzin kąpieli chemicznej. Pod wpływem wysokiej temperatury zostaje z niej ściągnięta farba i pozostaje “gołe” aluminium (matowe). W ramach zabiegów przygotowawczych należy również obmyć felgę, a następnie dokładnie odmuchać. Uszkodzone felgi muszą zostać odpowiednio obrobione, poprzez szlifowanie, piłowanie, ścieranie papierami ściernymi do gładkości. Dopiero wówczas mogą trafić do lakierni (nowe felgi nie wymagają wdrażania tych zabiegów). W lakierni odbywa się nakładanie podkładu i wypiekanie w piecu, stygnięcie, nakładanie koloru, a na koniec wypalanie lakieru (każda warstwa osobno). Felga po renowacji odzyskuje swój pierwotny, nienaganny wygląd.

Masz pytania?

Skontakuj się z nami!