Jak chronić felgi przed korozją?

14 marca, 2022

Z nadejściem zimy przychodzi czas zmiany opon. Wielu z nas decyduje się w tym okresie także na wymianę alufelg, zastępując je stalowymi – brzydszymi, lecz bardziej odpornymi na działanie wilgoci, chłodu i soli rozsypywanej na drodze. Jeżeli jednak odpowiednio zabezpieczymy felgi aluminiowe przed korozją, wymiana nie będzie konieczna – przetrwają one bowiem zimę, nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności ani wyglądu.

Prawidłowe czyszczenie felg aluminiowych

Felgi z definicji są najbardziej zagrożonym korozją elementem samochodu – to one mają najbliższy kontakt z solą i wodą, częściej też narażone są na otarcia i – w efekcie – ubytki lakieru. Wszystko to sprzyja rozwijaniu się ognisk rdzy. Zaniedbane alufelgi są tym bardziej narażone na korozję. Dlatego przed nadejściem zimy należy dokładnie je wyczyścić. Możemy zrobić to ręcznie, starannie myjąc wszelkie szczeliny i zakamarki, w których nagromadził się brud. Przygotujmy w tym celu pędzelki o miękkim włosiu lub delikatne gąbki, które nie uszkodzą lakieru. Podczas mycia często płuczmy je w czystej wodzie – dzięki temu nie zarysujemy felg drobnymi kamyczkami lub ziarenkami piasku, które mogłyby utknąć w gąbce. Pamiętajmy, że czyszczenie nie powinno odbywać się na rozgrzanym samochodzie – na przykład świeżo po powrocie z trasy po mieście. Poddając rozgrzane felgi działaniu chłodnej wody, narazimy je na zniekształcenie wskutek różnicy temperatur.

Początek zimy to również dobry moment na  polerowanie felg  – nie tylko przywrócimy im w ten sposób dawny blask, ale też pozbędziemy się wszelkich przetarć i zadrapań, które mogłyby przyczynić się do późniejszego powstawania ognisk korozji.

Konserwacja i zabezpieczenie

Gdy nasze felgi lśnią już czystością, a pokrywająca je warstwa lakieru została wypolerowana i odświeżona, czas pomyśleć o ich konserwacji – jest to konieczne, jeśli chcemy, by przetrwały one zimę w nienaruszonym stanie. Najbardziej efektywnym zabiegiem jest woskowanie, które uchroni felgi przed kontaktem z pyłem hamulcowym i zabrudzeniami, na jakie sprzęt jest narażony podczas jazdy, a także ułatwi jego późniejsze czyszczenie. Ponadto lśniąca warstwa wosku pięknie podkreśli kolor lakieru pokrywającego felgi.

Pamiętajmy, by przez cały czas trwania zimy poddawać felgi dokładnemu czyszczeniu i ponownemu woskowaniu co najmniej raz w miesiącu, a w przypadku chromowanych alufelg nawet co tydzień. Warstwa wosku przyjmuje na siebie całą sól i brud, które inaczej pokryłyby bezpośrednio felgę, ponadto ulega stopniowemu ścieraniu wskutek działania czynników atmosferycznych takich jak np. deszcz.

Masz pytania?

Skontakuj się z nami!