Metody renowacji felg samochodowych

8 stycznia, 2023

Felgi aluminiowe mają wiele zalet – są sztywniejsze od felg stalowych, dzięki czemu zapewniają lepszą stabilność przy dużych prędkościach, charakteryzują się mniejszą podatnością na duże odkształcenia, a także poprawiają chłodzenie tarcz hamulcowych. Dzięki dużemu wyborowi modeli w różnych szerokościach i rozmiarach umożliwiają też stosowanie  opon niskoprofilowych. Dla wielu użytkowników aut alufelgi to jednak przede wszystkim atrakcyjny wygląd samochodu. Ci, którzy przykładają dużą wagę do estetyki swego pojazdu, często zauważają, że z czasem felgi tracą swe walory dekoracyjne. Na szczęście nie wiąże się to od razu z koniecznością zakupu nowych obręczy. Lepszym wyjściem jest renowacja felg aluminiowych. Sprawdźmy, w jaki sposób można niedużym kosztem przywrócić felgom dawny wygląd.

Co sprawia, że felgi tracą atrakcyjny wygląd?

Najczęściej problemy z wyglądem felg wynikają z uszkodzeń pokrywającego je lakieru. Podczas eksploatacji na powierzchni felg mogą pojawiać się rysy, zdrapania czy odpryski związane z uderzeniami kamieni, czy najechaniem autem na leżące na drodze przedmioty. Bardzo często felgi ulegają zabrudzeniu pyłem ze ścieranych klocków hamulcowych. Zdarzają się też odbarwienia wynikające z próby mycia kół nieodpowiednimi środkami chemicznymi. Niekiedy do felg przywierają też drobiny pyłu asfaltowego czy gumy ze ścierających się opon.

Przyczyną zmiany wyglądu felg mogą być także poważniejsze uszkodzenia mechaniczne spowodowane wjechaniem w dziurę, kolizją czy wypadkiem. Felgi mogą też zostać porysowane przy niefachowej zmianie opon albo złym przechowywaniu kół po sezonowej wymianie opon.

Metody renowacji felg

Renowacja felg polega na przywróceniu im atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Pierwszym wykonywanym etapem prowadzącym do nadania felgom nowego blasku bądź zmiany ich kolorystyki czy sposobu wykończenia, jest dokładne usunięcie starych powłok, oraz oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń. Jedną z metod, które to umożliwiają jest kąpiel chemiczna. Felga przygotowywana do renowacji jest na kilka godzin zanurzana w rozgrzanym preparacie, który pozwala na całkowite odkrycie powierzchni metalu.

Po usunięciu resztek, dokładnym przedmuchaniu felgi sprężonym powietrzem oraz osuszeniu, może ona od razy trafić do lakierni albo w razie potrzeby zostać poddawana dodatkowej obróbce. Felgi, na których występują jakieś doskonałości, mogą być szlifowane, piłowane, ścierane papierami ściernymi aż do uzyskania wymaganej gładkości. Po tych zabiegach elementy są transportowane na lakiernię.

Podczas lakierowania proszkowego na felgi nanosi się niezbędną ilość powłok, zaczynając od podkładu. W zależności od oczekiwanego efektu, jaki ma zostać osiągnięty, warstw lakieru może być kilka. Każda z nich jest osobno wypalana, a po ostygnięciu felga ewentualnie jest poddawana kolejnemu procesowi lakierowania proszkowego.

Felgi mogą być malowane na jeden kolor albo wykańczane jako dwukolorowe przy pomocy polerowania bądź przy wykorzystaniu specjalistycznej tokarki CNC.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej renowacji felgi mogą być największą ozdoba każdego auta.

Masz pytania?

Skontakuj się z nami!